Kıkırdak Zedelenmesi

Kıkırdak Zedelenmesi

Kıkırdak Neden önemlidir?

Kıkırdak; kemiklerin uç kısımlarında bulunan, eklem yüzeylerini kaplayan ve pürüzsüz bir yüzey alanı oluşturan bir dokudur.

Sağlıklı ve kaliteli eklem hareketi için pürüzsüz ve kaygan bir yüzey gerekir. Bunu sağlayan ana parça eklem kıkırdağıdır. Oldukça sağlamdır. Yükün iletilmesinde ve hareketin muntazam sağlanmasında rol oynar.

Bu sağlam ve pürüzsüz doku hasarlandığı zaman aynı muntazamlıkta iyileşemez. bu nedenle kıkırdak hasarı oluştuğunda ağrı, hareket kısıtlılığı veya harekette zorluk, takılma hissi gibi semptomlar oluşur.

Kıkırdak dokunun sağlamlığı nelere bağlıdır?

Hastanın yaşı, kilosu, aktivite düzeyi, beslenme şekli, hastanın genetik yapısı ve hastalıkları gibi faktörler kıkırdak dokunun sağlamlığını belirler.

Herhangi bir nedenle (travma, enfeksiyon, dejenerasyon vb) kıkırdakta oluşan sorunlar, düzeyi ne olursa olsun önemsenmeli ve mutlaka ortopedi hekimine danışılmalıdır.

Kıkırdak hasarı ne gibi şikayetlere yol açar?

Oluşan kıkırdak hasarının nedeni ve kıkırdak hasarına eşlik eden ek problemlere de bağlı olmak üzere hastada temelde

  • Eklemde şişlik
  • Eklem hareketlerinde zorlanma
  • Yük verirken- üzerine basarken ağrı-acı-yanma hissi
  • Takılma hissi gibi semptomlarla hasta başvuruda bulunabilir.

Tanı:

Diğer tüm sorunlarda olduğu gibi eklem kıkırdak sorunlarında da en önemli tanı yöntemi; hastanın şikayetlerini ayrıntılı bir şekilde dinleyip fizik muayenesini iyi bir şekilde yapmaktan geçer.

Hastanın yaşı ve şikayetlerinin başlama-oluşma şekli göz önünde bulundurularak görüntüleme yöntemlerine başvurulur. İlk önce direk grafi istenerek eklemin genel durumu hakkında fikir sahibi olunduktan sonra, mevcut hasarı boyutlandırmak ve yapılacak müdahaleyi-tedaviyi planlamak için MR görüntüleme istemek doğru olacaktır.

Tedavi Planı:

Hastanın yaş grubu ve kıkırdağındaki hasarın boyutuna göre tedavi planı yapılır. Hastanın ağrısını geçirmek, eklemin fonksiyonel olarak problemsiz çalışmasını sağlamak tedavi sürecindeki asıl amaçlarımızdır.

Bu amaçlar doğrultusunda ameliyatsız veya ameliyatla çözüm üretilir.

Ameliyatsız tedavi seçenekleri için hücresel tedavi yöntemlerinden PRP tedavisi oldukça etkin bir tedavi yöntemidir.

Cerrahi:

Ameliyat kararı ve planlaması yapılırken kıkırdak hasarının boyutu, hastanın ekleminin genel durumu mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Artroskopik bir müdahaleye kök hücre tedavileri, kıkırdak nakilleri vb tedaviler eklenebilir. Diğer patolojilerde de olduğu gibi tedaviyi hastaya özel seçmek doğru olandır.

Copyright @2020 Dr. Celaleddin Bildik