Menisküs Yırtıkları

Menisküs Yırtıkları

Menisküs Nedir?

Diz ekleminin her iki yüzeyinin birbirine direk temasını önleyerek sürtünme oranını azaltan, vücudun üst kısmının yükünü yer çekimi doğrultusunda iletilirken eklem içinde yüzey alanının genişlemesini sağlayan C şeklinde bir kıkırdak dokudur.

Diz ekleminin stabilitesine katkıda bulunur

Dize binen yükü dağıtır ve oluşan şoku absorbe eder

Kıkırdağa binen yükü dağıtır ve kıkırdağı korur

Nasıl ve kimlerde yırtılır?

Diz eklem yaralanmaları her yaş grubunda sık görülen yaralanmalardır. Genç hasta grubunda dize alınan darbelerle, dizin dönmesi gibi travmalarla yırtık oluşurken ileri yaş- aktivite düzeyi düşük olan hastalarda doku kalitesinin azalmasına bağlı oluşan yırtıklar daha sık görülür.

Hastada hangi şikayetler olur?

Genellikle dizde ağrı, şişlik, takılma ve kilitlenme hissi, yere çömelmede veya kalkmada zorluk, merdiven inmede veya çıkmada zorlanma şikayetleri ile başvuruda bulunurlar. Dizde güvensizlik ve boşluğa düşme hissinin oluşması da görülebilen semptomlar arasındadır.

Menisküs yırtığının Tanısı nasıl konulur?

Hastanın şikayeti ve bu şikayetlerin başlangıç ve devam süreci ayrıntılı ir şekilde dinlenmelidir. Sonrasında fizik muayenede diz ekleminin tüm bileşenleri ayrı ayrı test edilmelidir. Direk grafi(röntgen) ihtiyaca göre istenebilir.

Menisküs yırtığından, kıkrıdak bozukluklarından veya eklem içindeki diğer dokuların problemlerinden şüphelenildiği takdirde MR istenerek sorun net bir şekilde ortaya konulur.

Menisküs Yırtıkları nasıl tedavi edildir?

Tedavi planı yapılırken hastanın yaşı, eklemin durumu, yaralanma derecesi göz önünde bulundurulmalıdır. Hastanın semptomları, mr bulguları ve muayene bulgularının hepsi yol göstericidir. Bu nedenle tedavi aşamasında doğru karar verebilmek için verilerin hepsi göz önünde bulundurulmalıdır. Bu kriterlerin eşliğinde ameliyat gerekliliğine karar verilir. Ameliyatsız tedavide ise buz uygulaması, bandaj tedavileri, ilaç tdavisi, yük vermeme, fizik tedavi, prp gibi hücresel tedavilerin kombinasyonları önerilebilir.

Ameliyat seçeneğinin öncelikle düşünülmesi gereken hastalar kimlerdir?

Ameliyat kararı alınırken birden fazla faktör göz önünde bulundurulmalıdır. Temel olarak;

  • Hastanın günlük yaşantısını etkileyen diz şikayetlerinin olması bu şikayetlerinin İlaç, istirahat, enjeksiyon tedavilerine yanıt vermemesi
  • Muayene esnasında yırtık bulgularının görülmesi
  • Provakasyon testlerinde semptom oluşması tedavide ameliyat seçeneğini öncelikli olarak düşünmemize neden olur.

Nasıl bir ameliyat?

Ameliyat kelimesi nedense toplumda büyük kesilerle yapılan, iyileşme süresinin oldukça uzun ve iyileşme olasılığının düşük olduğu algısını oluşturan bir kelimedir.

Halbuki menisküs yırtıklarının tedavisinde kullanılan yöntem Artroskopik cerrahi dediğimiz ve eklem içinin kamera yardımıyla kapalı olarak görüntülendiği, problemli bölgeye müdahale şansı tanıyan oldukça etkili bir cerrahi yöntemdir.

1 cm lik 2 adet küçük kesiden yapılması sayesinde hastanın açık cerrahiyle ilgili hiçbir kaygısını taşımaz.

Artroskopi sonrasında ne yapmalı?

Ameliyat tekniği ve şekli sayesinde hastaların günlük hayatlarına dönüşleri oldukça hızlı olmaktadır.

Hastanın ameliyat sonrası yapması gereken egzersizleri ve kullanması gereken ilaçları hekimi tarafından mutlaka anlatılmalıdır. Zira erken dönemde başlanan egzersizler ameliyatın başarısını ve hastaların günlük hayata adaptasyonlarını arttırır.

Ameliyat anında yapılan müdahaleler iyileşme süresini ve fizik tedavi programını etkiler. Ancak temel olarak diz artroskopisi sonrası hastanın ayağa kalkması ameliyattan sonra hemen, iş hayatına dönüşü 2-3 hafta kadar sürer. Bu süreler cerrahi işleme ve hastaya ait faktörlere bağlı olarak değişir. Ameliyat sonrasında hekim bu bilgileri hastasına aktaracaktır.

Copyright @2020 Dr. Celaleddin Bildik